[Książka] #283 Arabella Carter-Johnson „Niezwykły talent Iris Grace”

Autyzm. Choroba, która determinuje całe życie nie tylko osoby chorej, ale również także całej jej rodziny. Ktoś, kto osobiście nie zetknął się osobiście z tą chorobą, nie będzie w stanie sobie uświadomić, jak olbrzymiego wkładu w leczenie wymaga ona od wszystkich, z którymi styka się autystyczne dziecko.

Arabella Carter-Johnson „Niezwykły talent Iris Grace” wyd. Nasza Księgarnia, 2016

Iris cierpi na autyzm głęboki, przez pierwsze pięć lat życia właściwie nie nawiązała kontaktu z rodzicami ani najbliższym otoczeniem. Przypadkiem okazuje się jednak, że dziewczynka ma niezwykły talent malarski, który stanie się dla niej środkiem komunikacji z ukochanymi rodzicami. Jednak największy wpływ na jej życie okazuje się mieć Thula – kotka, z którą dziewczynę łączy niezwykła więź…

Kiedy dochodzimy do wniosku, że nadszedł czas na powiększenie rodziny, mamy mnóstwo planów na przyszłość i wyobrażeń, jak będzie wyglądać dzieciństwo i dorastanie naszej pociechy. Jednak kiedy rodzi się dziecko chore, okazuje się, że rodzice szybko muszą zweryfikować wszystkie swoje wyobrażenia.

O Iris opowiada nam kobieta, która zna ją najlepiej – jej matka. Osoba, która jako pierwsza zostaje dopuszczona do świata Iris i najlepiej rozumie jej postrzeganie świata, potrafi opowiedzieć w jej imieniu historię niezwykłej dziewczynki. Z tej opowieści wyłania się obraz codzienności całkowicie niemalże podporządkowanej małej Iris i rozwojowi jej umiejętności społecznych.

Nie jest to droga bezproblemowa, pozbawiona błędów. Rodzice Iris niejednokrotnie byli zmuszeni uczyć się na własnych błędach, zmieniać podjęte wcześniej decyzje, rezygnować z planów, które z założenia miały pomóc małej Iris w walce z chorobą. Jednak z każdej strony tej książki przebija przede wszystkim olbrzymia miłość, jaką darzy siebie ta niezwykła rodzina. I niezwykła nie dlatego, że mają chore dziecko, ale z powodu olbrzymiego szacunku, jakim otaczają nie tylko siebie, ale również innych.

Całość ilustrowana jest przepięknymi obrazami Iris, które słusznie porównywane są do dzieł Renoira i Moneta. Widać w nich olbrzymią wyobraźnię, wrażliwość na otaczający świat i szczególne, bardzo wyostrzone postrzeganie świata. Uderza dobór kolorów i niezwykła lekkość tych obrazów, które idealnie komponują się z całością książki i pięknymi zdjęciami, którymi książka również jest wzbogacona.

Niezwykły talent Iris Grace to książka, która – gwarantuję – zostanie z wami na długo. Chwyta za serce, ale też odwołuje się do naszej wrażliwości, zmusza do przemyśleń i refleksji. No i niesie z sobą olbrzymią dawkę nadziei, która przecież jest nam tak bardzo potrzebna.

Recenzja powstała dla portalu dużeKa.

  • Rzeczywiście, wydaje się, że to wartościowa powieść. Ale jestem przede wszystkim ciekawa obrazów Iris 🙂

    • To też jakiś powód, żeby sięgnąć po publikację 😉